חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
פלדנקרייז
לייעוץ חינם חייגו:

עקרונות שיטת פלדנקרייז

שיטת פלדנקרייז נוסדה על ידי ד"ר משה פלדנקרייז. שיטה זו מקדמת גישה הוליסטית לשיפור הרווחה הגופנית והנפשית. התעמלות באמצעות השיטה מתמקדת בחיזוק הקשרים בין הנפש והגוף באמצעות סדרה של תנועות ותרגילים עדינים. הטכניקה פותחה בשנות ה40-50 של המאה הקודמת על ידי מר פלדנקרייז, תוך שהוא שואב מהידע הרב שלו בתחומים בו עסק.

מהם העקרונות של שיטת פלדנקרייז?

שיטת פלדנקרייז מבוססת על עקרונות של מודעות מוגברת, חקר לא שיפוטי של הגוף ויכולת הסתגלות של המוח. הוא מציע דרך ייחודית ומשנה להרמוניה בין הנפש והגוף, המובילה לרווחה גופנית גדולה יותר, לאיזון רגשי ולצמיחה.

  • מודעות באמצעות תנועה – אחד העקרונות המרכזיים של שיטת פלדנקרייז הוא טיפוח המודעות לתנועה וליכולות הגוף שלנו. מאמינים שעל ידי הפיכתנו מודעים יותר לתנועות שלנו, אנו יכולים לחשוף את ההרגלים, המגבלות ותחומי השיפור שלנו. באמצעות שיעורי מודעות באמצעות תנועה מודרכת, המשתתפים חוקרים תנועות וחוויות חושיות שונות, תוך תשומת לב רבה לאופן שבו גופם מגיב. מודעות מוגברת זו משמשת בסיס לשינוי חיובי וצמיחה אישית.
  • אינטגרציה פונקציונלית – בנוסף לשיעורים קבוצתיים, שיטת פלדנקרייז מציעה גם מפגשים אחד על אחד המכונה אינטגרציה פונקציונלית. במהלך הפגישות הללו, מתרגל מיומן משתמש במגע עדין ובהדרכה מילולית כדי לעזור לאנשים לחדד את דפוסי התנועה שלהם. ההתמקדות היא ביצירת תנועות יעילות והרמוניות יותר, המותאמות לצרכים ולמטרות הייחודיות של המתעמל. גישה מותאמת אישית זו מאפשרת חקירה מעמיקה יותר של הפוטנציאל הפיזי והנפשי של האדם.
  • תנועות עדינות ואיטיות – בניגוד לאימוני פעילות גופנית רבים ששמים דגש על אימונים בעצימות גבוהה, שיטת פלדנקרייז מתמקדת בתנועות עדינות ואיטיות. על ידי תנועה עם פחות מאמץ ומתח, אנשים יכולים לגשת לשכבות עמוקות יותר של תפיסה חושית ומודעות עצמית. גישה זו יכולה להיות מועילה במיוחד עבור אלו המתמודדים עם כאב כרוני, מגבלות פיזיות או פציעות.
  • גמישות מוחית – שיטת פלדנקרייז מעוגנת במושג נוירופלסטיות, יכולתו של המוח להתארגן מחדש וליצור מסלולים עצביים חדשים לאורך החיים. על ידי עיסוק בתנועות ובחוויות חושיות חדשות, המשתתפים יכולים לרתום את יכולתו של המוח להסתגל וללמוד, מה שמוביל בסופו של דבר לשיפור התפקוד הפיזי והנפשי.

לסיכום, שיטת פלדנקרייז מונחית על ידי עקרונות הליבה הללו, שבמרכזם הגברת המודעות לגוף שלנו, חקירת הגבולות שלו והרחבתן. על ידי הקפדה על עקרונות אלה, אנשים יכולים לנצל את הפוטנציאל של הנפש והגוף שלהם, להוביל לרווחה גופנית גדולה יותר, לאיזון רגשי ולצמיחה מיוחדת.

תוכן עניינים